Ako namontovať vnútorné parapety
Chystáte sa vymeniť staré okná novými? Viete, že to nie je lacná záležitosť a radi by ste ušetrili aspoň nejaké euro? Tak si skúste osadiť vnútorne parapety svojpomocne. Podľa postupu, ktorý si prečítate v mojom dnešnom článku, by ste to mohli zvládnuť. Tak poďme na to.
Pár rád pred montážou
Inštalácia vnútorného parapetu by sa mala vykonávať vtedy, keď je v miestnosti bežná teplota a vlhkosť. Bežná teplota v izbe je zvyčajne od 15 do 25°C. V prípade novostavieb je vhodné použiť pri montáži parofóliu. Ak je teplota v interiéri kolísavá, treba rátať s dostatočnou dilatáciou parapetu. Okrem toho podklad, na ktorý sa bude osádzať vnútorný parapet musí byť rovný, čistý, suchý a pevný.
Montáž
Na dôkladne očistený podklad nanesieme montážnu penu tak, aby tvorila kľukatú čiaru. Ak parapet nemá zažehlené hrany, umiestnime krytky na okraje parapetnej dosky a vložíme ju do žľabu určeného pre montáž. Dosku podložíme drevenými klinmi a vodováhou vyrovnáme. Montážnu penu podľa potreby doplníme zo spodnej strany parapetu. Zaťažíme a opäť vodováhou skontrolujeme, po vytvrdnutí montážnej peny odstránime klinky.
Dokončenie montáže
Ako poslednú vec, ktorú treba spraviť po osadení vnútorného parapetu je utesniť ho po obvode. Medzera medzi oknom a parapetom sa utesňuje silikónom, najlepšie priesvitným alebo takej farby ako je podklad. Silikón sa necháva zaschnúť niekoľko hodín, potom sa orezávatkom zarežú nerovnosti. Na medzeru medzi parapetom a murivom sa odporúča akrylový tmel, ktorého prednosťou v porovnaní so silikónom je možnosť prefarbenia maliarskymi farbami.
Aj keď možno ženy tak ako ja, by si s osadením vnútorných parapetov samé neporadili, vaši partneri tak ako môj, to určite bez problémov zvládnu.